Kanjon rijeke Tare dug 60 kilometara drugi je kanjon po veličini u svijetu, posle kanjona rijeke Kolorado, a prvi u Evropi. Njegova prosečna dubina je 1073m, a najveća 1333m. Rezervat je za mnoge endemske vrste biljaka i životinja zbog čega je 1977. godine upisan u program UNESCO-a „Čovek i biosfera“ kao izuzetna geomorfološka i ekološka celina. Nekoliko godina kasnije, 1980.g, zajedno sa Nacionalnim parkom Durmitor, našla se na UNESCO listi Svetske baštine prirodnih dobara. Posebnu turističku atrakciju predstavlja rafting rijekom Tarom
Kanjon Tare je izuzetno živ, zelen i bujan, prebogat zimzelenom i listopadnom florom. Voda u kanjonu i duž cijelog toka rijeke je prve kategorije I potpuno je pitka, zato se s pravom naziva ,,Suza Evrope,, U kanjonu je poznato oko osamdeset pećina koje su još uvek nedovoljno istražene a u nekima je utvrđeno postojanje tragova života u praistoriji.
Kanjon je dobio je ime po rijeci Sušici koja njime teče. Dugačak je 15 kilometara, a dubok do 700 metara. Na kraju kanjona, rijeka se uliva u Taru. Tu se nalazi jedna od najdubljih tačaka u Nacionalnom parku Durmitor, sa visinom od 512 metara. Da bi nastao jedan ovako dubok usjek, potrebno je zajedničko djelovanje tektonskih snaga, sile vode i oblikovanja kamena.
U periodu između 1919. i 1939. godine u kanjonu su postavljenje šine, koje su se koristile za transport stabala.
Stabla su se sa ovog mjesta do Dunava prevozila splavovima. Danas se te šine ne mogu vidjeti, kao ni 11 vodenica koje su ovdje postojale. Gotovo sve su nestale. Samo se ponegdje mogu uočiti ostaci kamenih zidova vodenica.
Na visoravnima sa dvije strane kanjona nalaze se dva autentična seoceta: Nedajno i Mala Crna Gora koja „vise“ takoreći na ivici ambisa. Zanimljivo je da ova dva sela, jedno prekoputa drugog nemaju gotovo nikakvu komunikaciju. Iako se „dodiruju“ pogledom, jedno od drugog su drumom udaljeni čak 16 km. Ljudi iz Nedajna i Crne Gore se praktično i ne poznaju, previše su „udaljeni“ jedni od drugih…
Komarnica je rijeka na sjeveru Crne Gore poznata po svom kanjonu Nevidio. Izvire pod Durmitorom i teče kanjonom dugim 40km i dubokim 600.. Nevidio je ujedno i poslednji osvojeni kanjon u Evropi i predstavlja veliku turističku atrakciju i izazov za ljubitelje kanjoninga. Osvojen je 1965. G.od strane PD ,,Javorak,, iz Nikšića. Danas uz sigurnu opremu i obučene vodiče dostupan je gotovo svima sa boljom kondicijom.
Najnepristupačniji dio kanjona dug je 1,5km, a dubok i do 500m. Niska temperatura, klizave, oštre stijene, uski prolazi, tama, odroni, lavirinti, vodopadi su samo neke od prepreka na koje se nailazi. Jedna dionica se naziva ,,Kapija kamikaze,, duboka 500m, a na nekim mjestima široka jedva 20-ak metara. Kada se uđe u kanjon, nemoguće se vtatiti nazad. . Ulaz se nalazi na 935 m, a izlaz na 810 m nadmorske visine.
Okolina ulaza je jedna od najljepših oblasti u durmitorskom kraju. Ljepotu ovog kraja čini selo Pošćenje sa dva lednička jezera.
Rijeka Draga je desna pritoka Tare, duga 11,2 km i nastaje od više izvora ispod vrhova Ljubišnje. Protiče kroz uzan i divlji kanjon dubok i 800 m. Ponornica je i na svom toku ima dva vodopada. Kod ušća Drage u Taru nalazi se snažan izvor Turska glava, a nešto niže i izvor Kućišta.
Ono što Dragu čini posebno zanimljivom je i činjenica da je ona bogatija vodom u svom gornjem toku, nego pri ušću. Donji dio kanjona rijeke Drage ulazi u sastav NP Durmitor. Ovim kanjonom se od Jelovog panja kroz atraktivne klance može doći do rijeke Tare i poznatih Draških virova.
Kanjoning kroz rijeku Dragu je raj onima koji su željni adrenalinske avanture, ovaj kraj je raj i za alpiniste, speleologe i ljubitelje paraglajdinga, a ovdje se mogu razvijati i lovni i ribolovni turizam… Na početku ovog kanjona vremenu još uvijek odolijeva jedna stara vodenica potočara, koja bi isto mogla biti jedna od turističkih atrakcija ovoga kraja. Ovaj kanjon je svojevrsna prirodna atrakcija i veliki eko-potencijal pljevaljske turističke ponude, s mogućnostima aktivnog odmora u prirodi.