Često, kada upoznajemo neku novu državu, narod, kulturu, polazimo i od pitanja kakva je nacionalna kuhinja i čime nas to prijatno ta nova civilizacija može iznenaditi. Crna Gora je jedna upravo takva kultura, skrivena, poput bisera, u samom srcu Evrope, spremna da vas iznenadi, da se preda svim vašim čulima, da vam na svojoj nacionalnoj trpezi ponudi stvari koje po prvi put vidite, kao i one koji ste i ranije viđali, ali sada u novom aranžmanu. Crnogorcima se jedna stvar nikada nije mogla zamjeriti – oni su izvrsni domaćini. Vas ovdje čekaju otvorena vrata, najbolje mjesto za trpezom i najbolje što vaš domaćin može ponuditi…Crnogorska nacionalna kuhinja otvara svoja vrata za vas – okusite tradiciju…

Na nacionalnu crnogorsku kuhinju, ponajprije su, imale uticaj srednjoevropska, austrijska ali i istočna, naročito turska kuhinja. Ono što se ne mijenja u Crnoj Gori jeste da se još uvijek živi i jede polako. Na primorju su, uglavnom, zastupljena mediteranska jela, plodovi mora, koja se spremaju na domaćem maslinovom ulju. Najpoznatije su ribe na gradele, brodeti od škarpina, murina, sipa i drugih riba. Dodatak su blitva, palenta, salata. Uz tradicionalna jela planinskog i kontinentalnog dijela – kačamak i cicvaru, nećete pogriješiti ako poručite jagnjetinu i krompir ispod sača. U selu Njeguši, podno Lovćena, ješćete najbolju pršutu, sir, kastradinu (suvo ovčje meso) i kobasice – zahvaljujući morskom i planinskom vazduhu i drvima koja se koriste za sušenje. Piju se žestoka domaća pića – rakija lozovača, kruška i kvalitetna vina -Vranac ili Krstač. Puna kontrasta i različitosti, drži do tradicionalnog ali pronalazi i temelji puteve do novih “trendy” ponuda sa raznih svjetskih trpeza. Tako današnju Crnu Goru nijesu zaobišli ni ostali strani uticaji. U skoro svim restoranima zastupljene su italijanska, francuska, meksička, grčka, španska, kineska i mnoge druge kuhinje.

Crna Gora je zemlja bogata tradicijom i kulturom, prirodnim bogatstvima i dobrim domaćinima. U ovoj preljepoj, raznolikoj zemlji, jedno je sigurno – dobro ćete jesti. Bilo da se na primorju opredjelite za neki od morskih specijaliteta ili u unutrašnjosti probate neko od tradicionalnih jela, vaš utisak će sigurno biti pozitivan. Crnogorska kuhinja je nastala pod uticajem mnogih tradicija i kultura, najviše mediteranske i osmanlijske. Crnogorci su gostoljubiv narod i ukoliko Vas pozovu na ručak ili večeru, obrok će spremiti sa mnogo ljubavi.

Iako crnogorske specijalitete razlikuju prema regiji postoje neka ključna tradicionalna jela koje treba probati, možda je jedno od najpoznatijih – kačamak.  Kačamak je jelo koje se sastoji od kukuruznog i pšeničnog brašna , služe sa sirom i mlijekom, te je popularna jelo kod Crnogoraca. Zatim je neizbježan Njeguški pršut i kobasice, iz okolnih područja Cetinja. Pripremaju se od visoko kvalitetnog mesa koje zahtijeva posebnu pažnju. Ono se suši na hrastovini nekoliko mjeseci. Služi se uz Njeguški sušeni sir i domaću rakiju od grožđa- Lozu. Njeguška kobasica  se suši na isti način, što je rezultiralo izuzetno ukusnim  kobasicama.

Jedna od omiljenih domaćih jela je raštan, jelo od kupusa sa bijelim krumpirom i začinima. Crnogorci vole i kuvana jela i supe su uključene na svakom ručku. Guste crnogorske supe su napravljene od rezanaca, povrća ili krompira. Zanimljiva varijacija uključuje upotrebu koprive. Gotovo sve čorbe uključuju upotrebu svježeg mesa, tako da su bogati i hranljive. Jedan od specijaliteta koje preporučujemo da probate u restoranima sa tradicionalnom kuhinjom je crnogorska janjetina u mlijeku. Ovo jelo je specijalitet u Crnoj Gori. Da bi poslužili osam osoba potrebno je dva kilograma mesa, koje se zatim kuvaju u mlijeku. Dok se tokom kuvanja dodaju krompir i različiti začini kao što su biber i lovor. Ovo jelo se takođe poslužuje u svečanim prilikama.

Postoje mnoga jela koje su specifična za Podgoricu, ali Popeci su daleko favorit među mještanima. Ovo je obrok napravljen od svinjskog fileta i interesantno je uređen. Ono što je treba uraditi je da komad sir ili starog ‘kajmaka’ i komad ‘prsuta’ uviti u odrezak napravljeni od telećeg mesa . To se tada prži u dubokom ulju, i dobićete jelo koje ima bogatu i sočnu unutrašnjost i hrskavu i ukusnu spoljašnjost.

Crnogorci takođe vole hranu na roštilju. Na primjer, sočne ćevape ili kebab i meso na žaru , pljeskavicu, koju kombinuju odlično sa lukom, omiljena je svima. Ova dva jela su popularna kod mladih i mogu se naći na jelovniku restorana brze hrane u Crnoj Gori.

Svaki obrok sadrži salatu. Balkanska salata, koja je poznata i popularna ne samo na Balkanu, već iu našoj zemlji se sastoji od kriški krastavaca i paradajza. Služi se uz dosta naribanog sira koji je balkanski sir visokog kvaliteta.

Kada je u pitanju slatki užitak, jedno od poznatijih jela Crne Gore su  priganice. Ove male prozračne krofne su pripremljene sa brašnom, vodom, uljem, solju i šećerom i tradicionalno se služe sa medom, ali priganice se mogu jesti I kao slano jelo. Takođe možete uživati ​​u nisko-kaloričnom svježem ili sušenom voću ili nešto složenijim, kaloričnim i ukusnijim poslasticama: fritule (služe sa sirom, džemom ili medom), palačinke, baklave, tulumbe, krempite, šampite i štrudle.