Od mnoštva prirodnih ljepota kojima Durmitor obiluje, posebno mjesto zauzimaju 18 ledničkih jezera, poznatih kao gorske oči. Najveće, najpoznatije i najatraktivnije je Crno jezero. Istražite kompletnu listu.
Na tri kilometra jugozapadno od Žabljaka, na 1418.metara nadmorske visine, smješteno je CRNO JEZERO, najveće i najpoznatije jezero Durmitora i drugo po površini među planinskin jezerima Crne Gore i jedan od simbola ovoga kraja. Dio je Nacionalnog parka “Durmitor” koji je pod zaštitom UNESCO-a. Ime je dobilo po crnogoričnoj šumi koja se ogleda u njemu. Po legendi, stvorio ga je Sveti Sava, da kazni neposlušne kaluđere, koji se nijesu pridržavali crkvenih kanona. Tokom dugih i oštrih durmitorskih zima, jezero je okovano ledom skoro cijele zime i tada njegova ljepota ostaje skrivena pod dubokim snijegom. Na proljeće, kada krene da se topi snijeg sa okolnih planina, i kad svom snagom proradi vrelo Čelina i Mlinski potok, bistra planinska voda puni vode Malog jezera, koje se onda prelivaju u Veliko.
Ljeti, vodostaj jezera zna da opadne i do 5 metara, i tada se vode iz Velikog jezera ponovo vraćaju u Malo.U tom periodu se voda jezera ugrije na radost brojnih kupača koji ne propuštaju priliku da zarone u tamne vode Crnog jezera. Za one manje hrabre, tu je pješačka staza oko jezera, duga 3,5 km, prepuna mjesta na kojima možete uživati u prelijepim slikama jezera. Tu možete sresti različite ljude iz svih krajeva svijeta, sve jednako oduževljene i zapanjene beskrajnom ljepotom prirode.
Dubine jezera kriju i mnoge podzemne prolaze, kojima voda dalje otiče put Tare i Pive, što predstavlja izuzetnu rijetost u prirodi, tzv. bifurkaciju, pojavu da jedna vodena masa daje pritoke dvijema rijekama. Koji god razlog da vas dovede na obale ovog jezera, nećete nikada zaboraviti njegovu neopisivu ljepotu i spokoj nedirnute prirode koja ga okružuje.
Na najnižoj tački kanjona Sušice nalazi se Sušičko jezero. Ovo jezero potpuno isuši u ljetnjim mjesecima. U zavisnosti od padavina, a najčešće do juna, planine se mogu ogledati na površini ovog jezera. U ljetnjim mjesecima na ovom mjestu se mogu vidjeti samo zeleni pašnjaci. Tek sa padavinama u zimskom periodu jezero se ponovo ispuni vodom. Svake godine stvara se isti prizor.
U zavisnosti od nivoa vode, jezero može da biti dugačko od 350 do 450 metara, a maksimalna širina koju može doseći iznosi 200 metara. Tada je jezero duboko od četiri do pet metara. Ono se formira oko same rijeke Sušice. Dio vode jezera odlazi podzemnim kanalima kroz porozni krečnjak.
Kada se krene od Žabljaka prema Nikšiću, na dvanaestom kilometru starog puta, nalazi se VRAŽIJE JEZERO ,na nadmorskoj visini od 1411 m, duboko 10.6 m, široko otvoreno prema suncu, smješteno je na Jezersko – Drobnjačkoj površi, pored glavnog karavnskog puta, koji je u prošlosti spajao Onogost – Nikšić sa Taslidžom – Pljevljima.
Zašto Vražje jezero. Postoji lijepa legenda o tome. Davno, područje oko jezera bilo je pokriveno borovom šumom. Jednog dana, oluja je izazvala šumski požar i sve zvijeri koje su živjele u šumi, pobjegle su u planine. Samo su đavo i njegova žena pobjegli na dnu jezera, gdje su sagradili prekrasan dvorac pun kristala leda. Iako je Vražje jezero toplije od ostalih jezera, hladnoća ledenog dvorca još se može osjetiti u sredini jezera.
Udaljeno je 500m od Vražjeg jezera,locirano na dijelu jezerske površi, poznate pod imenom »Grčka strana«, na 1409 m nadmorske visine i sa najvećom dubinom od 5.5 m. Ime je dobilo po navodnom bogastvu ribom i to naročito velikim primjercima. Nasuprot ovog jezera nalazi se kulturno-istorijski lokalitet nekropola sa srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima (stećci), koji su od 2016. Godine na UNESCO listi zaštite.
Nadmorska visina jezera je 1487 m, a najveća dubina iznosi 3.6 metra. Kao jezero nastalo u cirkovima sela Pošćenje i tokom ledničke erozije, privlačilo je pažnju mnogih geologa. Mnogi prolaznici, putopisci, naučnici, bili su zadivljeni ljepotom ovoga jezera i živopisnom panoramom, pašnjaka i šuma koje ga okružuje.
Smješteno je u podnožju durmitorskog vrha zvanog Sedlena greda, na nadmorskoj visini od 1609 m, dok dubina vode dostiže najviše 3.3 metra. Kada pogledate boju ovoga jezera, biće vam jasno kako je dobilo ime. U jezeru ima pastrmke, a u njemu često obitavaju i divlje patke.
Ovo je jedno od najmanjih durmitorskih jezera, sa maksimalnom dubinom od 1.5 m. Durmitorci se kupaju u njegovoj vodi, drzeći da je ljekovita za kožne bolesti (svrab), po tome je i dobilo naziv.
Planinsko jezero koje se nalazi na visini 1690 mnv. Jednim pogledom na ovo jezero biće dovoljno da shvatite zašto se zove „Valovito“.
Ono ima izduženi ovalni oblik sa strmim i kamenim obalama. Jezero nije veliko: njegova dužina je samo 225 m, širina – 85 m, a maksimalna dubina je samo 3,5 m, pri tome voda je providna do 2 m. Vodena površina je 11600 m², ali zanimljivo je to da je površina dna veća – 12200 m². Voda iz jezera ne otiče, a višak vode isparava kada je toplo vreme.
Škrčka jezera (Veliko i Malo) spadaju u red najviših hidrografskih objekata na Durmitoru. Veliko jezero leži na 1.700m, a Malo na 1.730m nadmorske visine. Nalaze se u prostranom cirku između Prutaša, Šarenih pasova i Bobotovog kuka . Cirk je zatvoren sa tri strane, pa su jezera teško pristupačna. Na jezera se može doći iz Žabljaka preko Ališnice, pored Bobotovog kuka i Samara.
Ovaj pravac je izuzetno naporan i može se savladati sa 5 do 6 sati hoda. Drugi prilaz je iz pravca Pošćenskog kraja, putem koji vodi za Trsu. Do Štita se mogu koristiti terenska vozila, a zatim se pješice stiže u područje Šarenih pasova. Uspon i spuštanje u cirk Škrčkih jezera traje 1 sat.
Boja vode i jednog i drugog jezera je zelenkasta pa se zbog toga Veliko jezero naziva i Zelenim jezerom.
Jablan jezero se nalazi na Durmitoru na oko 8km udaljenosti od Žabljaka. Smješteno je na 1791mnv i iz pravca Crnog jezera do njega je moguće doći za nekih dva sata laganog hoda. Ova pješačka tura od Crnog jezera do Jablan jezera je inače jedna od najpopularnijih pješačkih tura NP Durmitor.
Jezero je smješteno kraj samog izvorišta vode koja će prerasti u Mlinski potok. Skriveno u dubini šume, u carstvu tišine, kao da je namijenjeno za meditiranje. Malo po dimenzijama, usađeno u tijesni ovalni pojas smrča, najvjerodostojnije dočarava Gorsko.
Ako nikad nijeste planinarili, nijeste u kondiciji ili vodite djecu, odlazak na Zminje jezero je dobar izbor. Put je dobro markiran, isprva ide kroz četinarsku šumu a kasnije šumskim putem (kojim se može ići i automobilom). Po suvom vremenu, ne treba vam ni posebna obuća, jer je put utaban. Od Ivan dola vam treba oko sat i petnaest minuta.
Nalazi se na nadmorskoj visini od 1489 m. Jezero je male površine, a strane su mu obrasle gustom barskom vegetacijom, dok se u njegovoj okolini nalazi četinarska šuma. Po narodnom vjerovanju, voda ovoga jezera je ljekovita, naročito za kožna oboljenja. Maksimalna dubina ovoga jezera je samo jedan metar.Barno jezero nalazi se na Durmitoru na 1489mnv u blizini durmitorskog sela Bosača, koje se smatra najvišim stalno naseljenim mjestom na Balkanu.
Planinsko jezero se nalazi na visini od 1285 m, blizu sela Zminica u podnožju planine Sinjajevina.
Zminičko jezero je dobilo naziv po naselju koje se nalazi blizu njega. Četinarske šume i prostrane livade koje njega okružuje daju mu poseban šarm. Ovde često dolaze turisti u potrazi za klasičnim seoskim pejzažom.
Jezero je na 1285 m nadmorske visine, njegova dužina je 280 m, a širina – 240 m. Maksimalna dubina je 3,8 m, bliže obali ona nije veća od 0,7 m, leti voda jezera se dobro ugrije. Glavni izvori vode u Zminickom jezero je prolećnje topljenje snega, zbog toga u vrelom periodu jezero se značajno suši.
U ovom jezeru postoji posebna vrsta „ljudskih“ pijavica koja se široko koristi u svrhu narodne medicine. A na obalama živi veliki broj divljih patki i drugih vodenih ptica.
Jedno od najljepših jezera u Crnoj Gori. Nalazi se na planini Sinjajevini i pripada Nacionalnom parku ,,Durmitor,,. Izbor je mnogih planinarskih tura i zato predlažemo da ga posjetite.
Polazi se iz Dobrilovine, koja se nalazi na putu Mojkovac-Đurđevića Tara. Staza nije prezahtjevna i potrebno je 2 do 2,5 sata ( u zavisnosti od kondicije i broja zaustavljanja, da bi se nešto bolje vidjelo ili fotografisalo).
Ovo je periodično jezero, koje nastaje u prolećnim mjesecima, a tokom ljeta nestaje, maksimalne dubine 1m .Nalazi se na samom jugu jezerske visoravni, na granici šavničke i žabljačke opštine, kod Banskih kuća, na visini od 1420m. Sam naziv Ševarita lokva govori o ovom jezercetu – ševar (trska kojom je obraslo) i lokva (plitka voda koja po pravilu u vrijeme kasnog ljeta i rane jeseni presuši).
Zeleni vir je veća lokva koja se nalazi na Mlječnim dolovima na 1820mnv. Voda mu je bistra i zelene boje i napaja se snijegom, kišom i manjim izvorom. Neizbježno je mjesto za predah na putu za Bobotov kuk.
Smještena u Pošćenskoj dolini, na 1594 metara nadmorske visine i od Pošćenskog jezera je udaljena svega 1.8 kilometar, a dostiže maksimalnu dubinu do jednog metra.